Taketsuru – arvet efter Nikkas grundare

Få whiskyföretag hyllar sin grundare lika passionerat som japanska Nikka. Det märks inte bara genom serien med Taketsuru-buteljeringar, utan genomsyrar hela verksamheten. Masataka Taketsurus arv präglar fortfarande företaget. Det blir särskilt tydligt vid ett besök på Yoichi Distillery utanför Sapporo.

Att promenera runt på det minutiöst välskötta destilleriområdet är närmast som att besöka ett friluftsmuseum där minnet av Masataka Taketsuru och hans skotska hustru Rita vårdas. Här finns minnesmärken, utställningar och särskilda guidade turer som visar styrelserum och kontor bevarade i ursprungligt skick. Mest påtagligt är kanske att parets bostad år 2002 flyttades från stadens utkanter till destilleriområdet för att kunna visas för besökare. Bostaden är bevarad i stort sett sådan den såg ut när paret levde där.

Besöket sker i en närmast andäktig stämning till toner av Ritas pianospel. Man får känna på hennes kappor och klänningar, se pianot där hon undervisade sina elever och stå vid spisen där hon lagade skotska pajer efter sin mors recept. Besökarna får till och med komma in i Masatakas sovrum, där den privata toaletten döljs bakom en lönndörr – och där whiskyflaskan ständigt stod vid hans säng. Efter Ritas bortgång 1961 blev whiskyn en daglig följeslagare för Masataka.

Den första utgåvan av Taketsuru Pure Malt lanserades redan år 2000. Det var långt innan japansk whisky fick sitt stora internationella genombrott och 14 år innan TV-serien om parets liv blev en stormande succé i Japan. Taketsuru Pure Malt är en blended malt som framställs av maltwhisky från Nikkas båda destillerier, Yoichi och Miyagikyo. Whiskyn uppfyller därmed de krav som den japanska whiskyindustrin införde 2021 för vad som får klassas som japansk whisky.

När det gäller konsten att blanda whisky räknas Nikkas blenders bland världens främsta. De arbetar med ett stort antal jäststammar, olika destillationsmetoder och med en närmast vetenskaplig precision.

Taketsuru Pure Malt består av maltwhisky från Nikkas båda destillerier, Miyagikyo och Yoichi. Whiskyn har huvudsakligen lagrats på sherryfat och ombyggda amerikanska ekfat.

I lager

NIKKA Taketsuru Pure Malt Whisky, 43 %

Säljstart

Fredag 28 augusti, utvalda butiker (ca 55 st) samt online, kl. 10:00.

Ytterligare produktinformation

Artnr:

42218-01

Alkoholhalt:

43 %

Ursprung:

Japan*

Typ:

Blended Malt Whisky

Producent:

The Nikka Whisky Distilling Co, Ltd.

Destilleri:

Miyagikyo Distillery and Yoichi Distillery

Ålder:

Anges ej

Råvara:

Mältat korn

Destillation:

Pot Still

Fat:

Huvudsakligen ex-sherryfat och ombyggda amerikanska ekfat

Angels share:

Anges ej

Totalt antal flaskor:

Anges ej

Antal flaskor till Sverige:

1 800 fl.

PRIS

699 kr

STORLEK

70 cl

RÖKIGHET

*Taketsuru Pure Malt uppfyller alla kriterier på japansk whisky som definieras av the Japan Spirits & Liqueur Makers Association. LÄS MER

Smaknoter

Färg:

Ljust gyllene.

Doft:

Fruktig och komplex med citrus, apelsin, päron, örter, sherryfat och små inslag av torvrök samt en liten, men sofistikerad ton av grapefrukt.

Smak:

Mjuk, rund och elegant. Söta toner av malt och kanderad frukt i kombination med kryddiga inslag av kardemumma och sherryfat.

Eftersmak:

Lång och fruktig med bittersöta toner av citrus och mörk choklad samt lätt rök.

Fler nyheter

Inga fler webbartiklar att visa

Speyside

Speyside är en whiskyregion i skotska högländerna i närheten av ett flertal floder, bland annat Spey.

Speyside har den största koncentrationen av whiskydestillerier i Skottland, ungefär hälften (ca 50) av destillerierna som tillverkar single malt whisky ligger här. Normalt har whisky från Highlands och Speyside ganska stor skillnad i smak. Whiskyn från Speyside är oftast lätt, elegant och utan större rökighet. Många av Skottlands mest kända whiskymärken kommer från Speyside, till exempel Glenfiddich, The Glenlivet, Glenfarclas och Macallan. Prefixet glen- förekommer ofta i Speyside och betyder dalgång.

I området finns bland annat floderna Findhorn, Lossie, Livet, Avon, Spey, Bogie och Deveron. Bland destillerier är namn med ”Glenlivet” populära och åtskilliga bindestrecks-Glenlivet finns, varav huvuddelen inte ligger vid floden Livet.

Välkommen!

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltliga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år.