Glenfarclas – Traditionens väktare

Glenfarclas är ett av Skottlands mest anrika och i många fall mest hyllade destillerier. Inget annat destilleri har i lika hög grad borrat ner klackarna i backen och bestämt sig för att på Glenfarclas gör man Glenfarclas. Man ändrar ingenting, man bryr sig inte om nymodigheter eller experiment för att locka fram nya smaker – sådana moderna nycker får andra hålla på med. På Glenfarclas gör man Glenfarclas och så har det alltid varit.

Den här närmast rigida hållningen går tillbaka till de starka familjeband som löper genom Glenfarclas historia. Få andra destillerier, om ens något, har på samma sätt gått i arv från far till son och från far till son igen. Den nuvarande destillerichefen John Grant började på destilleriet för över 50 år sedan, man håller onekligen på traditionerna. Respekten för de som gått före är så stor att tanken att göra på något annat sätt än vad far och farfar gjorde är otänkbar.

Man pratar inte ens om Speysideshisky trots att Glenfarclas i allra högsta grad ligger alldeles intill floden Spey i hjärtat av Speyside. Det där med Speyside är något slags sentida marknadsföringssnack tycker man. Glenfarclas tillhör Highlands precis som hela Speyside alltid har gjort.

Den här envisheten genomsyrar allt Glenfarclas gör. Därför ser den tungt sherrylagrade muskelwhiskyn alltid likadan ut och den görs på samma sätt. Den traditionella tillverkningsprocessen med pannor som eldas med öppna lågor och med skärningspunkter som tillåter betydligt fler tunga smakämnen att komma fram till spritskåpet än vad de flesta destillerier i Skottland skulle acceptera, ger en robust, smakrik och fruktig whisky som har en stor skara fans världen över.

Glenfarclas håller också hårdnackat fast vid en åldersbestämd range – och förmågan att buteljera riktigt gammal whisky matchas nästan bara av Gordon & MacPhail.

Den stora och långvariga respekt som Glenfarclas åtnjuter inom whiskybranschen illustreras tydligt i ett brev som familjen Grant mottog i maj 1912 från en konkurrerande destillatör. I brevet stod det: “of all the whiskies, malt is king, of all the kings, Glenfarclas reigns supreme”.

Glenfarclas 25-åriga, sherrylagrade, buteljering är en utmärkt representant för ett av Skottlands mest traditionella och legendariska destillerier.

Slutsåld

Glenfarclas 25 Years Old, Sherry Cask Matured, 43 %

Säljstart

Fredag 25 oktober, utvalda butiker (ca 5st) samt webblager kl. 10:00

Ytterligare produktinformation

Artnr:

41765-01

Alkoholhalt:

43 %

Typ:

Highland Single Malt Scotch Whisky

Producent:

J&G Grant

Destilleri:

Glenfarclas Distillery

Ålder:

25 år

Råvara:

Lättrökt malt av kornsorten Lauriette. Ca 1 ppm.

Vatten:

Källvatten från Green Burn.

Jäst:

Distillers Yeast

Jäsning:

Minimum 72 timmars jästid, men genomsnittstiden är betydligt högre, ca 100 timmar.

Destillation:

Tre par direkteldade kopparpannor. Wash Stills är utrustade med rummagers, (kedjor som skrapar insidan av pannan) och Spirit Stills med Boiling Balls för ökad kopparkontakt och reflux. New-make strength: 68,3%.

Fat:

Oloroso Sherryfat från José Y Miguel Martin i Jerez, Spanien. Både 500 liters sherry butts och 250 liters Hogsheads ingår i batchen.

Angels share:

Årligen cirka 2% i volym samt ungefär 0,4% i alkoholhalt.

Övrigt:

Naturlig färg.

Totalt antal flaskor:

Anges ej.

Antal flaskor till Sverige:

324 fl.

PRIS

1 895 kr

STORLEK

70 cl

RÖKIGHET

Smaknoter

Färg:

Bärnsten.

Doft:

Komplex och elegant med toner av marmelad, honung, nymalet kaffe, sherry och nötter samt en hel del ek.

Smak:

Fyllig och robust med generösa inslag av sherry, ek, frukt och nötter.

Eftersmak:

Lång och intensiv med drag av malt, mörk choklad, kaffe och sherry.

Fler nyheter

Inga fler webbartiklar att visa

Speyside

Speyside är en whiskyregion i skotska högländerna i närheten av ett flertal floder, bland annat Spey.

Speyside har den största koncentrationen av whiskydestillerier i Skottland, ungefär hälften (ca 50) av destillerierna som tillverkar single malt whisky ligger här. Normalt har whisky från Highlands och Speyside ganska stor skillnad i smak. Whiskyn från Speyside är oftast lätt, elegant och utan större rökighet. Många av Skottlands mest kända whiskymärken kommer från Speyside, till exempel Glenfiddich, The Glenlivet, Glenfarclas och Macallan. Prefixet glen- förekommer ofta i Speyside och betyder dalgång.

I området finns bland annat floderna Findhorn, Lossie, Livet, Avon, Spey, Bogie och Deveron. Bland destillerier är namn med ”Glenlivet” populära och åtskilliga bindestrecks-Glenlivet finns, varav huvuddelen inte ligger vid floden Livet.

Välkommen!

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltliga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år.